Cover

Kā nepazust humīnskābju un fulvoskābju produktu klāstā?

Humīnskābes un fulvoskābes uzlabo augsnes struktūru, palielina barības vielu pieejamību un palīdz augiem pielāgoties dažādiem apstākļiem. Tās arī veicina ūdens aizturi un bioloģisko aktivitāti, padarot tās par neaizvietojamu instrumentu ilgtspējīgā lauksaimniecībā. Uzziniet, kā humīnvielas var uzlabot jūsu augsni un ražu!

Dalīties ar:

Humīnvielas lauksaimniecībā

Lauksaimniecībā svarīgas ir humīnskābes un fulvoskābes, kas dabiski sastopamas organiskajās vielās. Šiem humīnvielu savienojumiem* ir unikālas īpašības, kas var uzlabot augsnes struktūru (1. attēls), palielināt barības vielu pieejamību augiem un veicināt augu augšanu. Turklāt humīnskābes un fulvoskābes palīdz uzlabot augsnes ūdens aiztures spēju un bioloģisko aktivitāti, padarot tās arvien vairāk novērtētas kā dabisks līdzeklis ilgtspējīgai lauksaimniecībai. Šajā rakstā mēs analizēsim šo skābju ķīmisko sastāvu, to ietekmi uz augsnes kvalitāti un praktisko pielietojumu lauksaimniecībā, lai optimizētu ražu un nodrošinātu vides ilgtspējību.

Humīnskābju un fulvoskābju ietekme uz augsni
att. 1. Humīnskābju un fulvoskābju ietekme uz augsni

* Humuss ir organiska viela, kas veidojas, sadaloties augu un dzīvnieku atliekām augsnē. Tā ir ļoti svarīga augsnes sastāvdaļa, jo uzlabo tās struktūru, palielina ūdens un barības vielu aiztures spēju, kā arī veicina mikroorganismu darbību. Humuss piešķir augsnei melno krāsu un ir galvenais augu barības vielu piegādātājs. Tas ir galvenais veselīgas un auglīgas augsnes elements, kas palīdz uzturēt ekosistēmas stabilitāti un augu augšanu.

 

Kas ir humīnskābes un fulvoskābes?

Humīnskābes

Tie ir lielāki un sarežģītāki molekulārie savienojumi (2. attēls), kas piešķir augsnei tās tumšo krāsu. Tie uzlabo augsnes struktūru, palielina ūdens aiztures spēju un veicina barības vielu pieejamību augiem. Humīnskābes palīdz arī stabilizēt augsnes granulometrisko sastāvu, samazinot vēja erozijas risku.

Humīnskābju struktūra
att. 2. Humīnskābju struktūra

Fulvoskābes

Tie ir mazāki un vairāk šķīstoši savienojumi (2. attēls) ar augstu barības vielu aiztures un transportēšanas potenciālu. Tie efektīvi darbojas kā helātu veidotāji, palīdzot augiem absorbēt no augsnes minerālvielas, piemēram, dzelzi, kalciju un magniju.

fulvoskābju struktūra
att.3. fulvoskābju struktūra

Abas šīs skābes ir svarīgas lauksaimniecībā, jo tās veicina augsnes auglību, augu veselību un ekosistēmas ilgtspējību. To izmantošana var palīdzēt samazināt vajadzību pēc mēslojuma un veicināt ilgtspējīgāku lauksaimniecības praksi.

 

Viena vai vairākas dažādas humīnskābes un fulvoskābes?

Kad audzētājs pērk “Humīnvielu” produktu, viņš faktiski pērk 10-100 dažādu humīnskābju un fulvoskābju kombināciju, nevis atsevišķas humīnskābes vai fulvoskābes. Humīnvielas ražotājs ekstrahē no tādas izejvielas kā Leonardīts vai kūdra, maisījums satur 1000 dažādas humīnskābes un fulvoskābes. Šajā maisījumā katrai humīnskābei vai fulvoskābei ir nedaudz atšķirīga ķīmiskā formula nekā tai blakus esošajai skābei, un tā atšķirīgi ietekmē augu augšanu un sakņu attīstību.

Tomēr, izmantojot parastos testus, ir grūti atdalīt vai identificēt katru atsevišķu humīnskābi un fulvoskābi. Galaprodukts iepakojumā ir dažādu humīnskābju un fulvoskābju kombinācija.

 

Kam derēs izvēlētais produkts un kādas ir katras skābju grupas īpašības?

Humīnskābes tiek izmantotas, lai uzlabotu augsnes struktūru un palielinātu tajā esošās mikrobioloģijas vitalitāti. Šīs skābes tiek iegūtas tikai no leonardīta, kas tiek iegūts Amerikā, un eksportēts uz visu pasauli. Parasti produktiem, kas bagāti ar humīnskābēm, ir tumši brūna krāsa (līdzīgi kā šokolāde) un augsts pH līmenis (virs 9 pH – jo vairāk humīnskābju, jo augstāks šķīduma pH).

Fulvoskābes ir nepieciešamas humīnskābēm kā katalizators, lai produkts labāk iedarbotos. Tās palīdz mineralizēt augu atliekas un vieglāk atbrīvot no augsnes barības vielas, padarot tās pieejamas augiem. Šīs skābes var izmantot gan augiem, gan kā barības vielu izejvielas. Fulvoskābes parasti ekstrahē no kūdras (daudz biežāk nekā no Leonardīta). Produkti ar augstāku fulvoskābju saturu ir gaiši brūnā līdz haki krāsā, tiem ir zemāks pH līmenis (mazāks par pH 9), un tie ir ievērojami lētāki nekā produkti ar augstu humīnskābju saturu.

 

Produktu atšķirības

Pērkot “Humīnvielu” produktu, ir jāņem vērā tā mērķis, t.i., kādam nolūkam tas tiks izmantots.

  • Ja tas ir līdzeklis, kas paredzēts augsnes uzlabošanai, ūdens kapacitātes palielināšanai, erozijas mazināšanai u.c., šajā gadījumā ieteicams izvēlēties līdzekli ar lielāku humīnskābju saturu. Piemērota humīnskābju un fulvoskābju attiecība ir 4:1 vai 5:1.
  • Ja produkts tiks izmantots augu barošanai un ātrākai barības vielu vai organisko vielu mineralizācijai, tad piemēroti produkti ar lielāku fulvoskābju saturu. Šādi produkti augsnē jāsmidzina ar mēru, jo pārāk liels daudzums var radīt negatīvu efektu – pārāk strauju organisko vielu (humusa) sadalīšanos.

 

Produktu ar augstu humīnskābju saturu priekšrocības un lietojumi:

Ātrāka salmu mineralizācija un augsnes uzlabošana

Humīnskābju ietekme uz salmu mineralizāciju ir svarīgs process, kas ietekmē augsnes kvalitāti un augu augšanu. Humīnskābes ietekmē salmu mineralizāciju, tādējādi palielinot organisko vielu daudzumu augsnē (4. att.).

att. 4. Organisko vielu kopums augsnē
att. 4. Organisko vielu kopums augsnē
  • Organisko vielu sadalīšanās: humīnvielas veicina baktēriju un mikroskopisko sēņu darbību augsnē, kas ir atbildīgas par organisko vielu, piemēram, salmu, sadalīšanos. Šie mikroorganismi palīdz salmus sadalīt vienkāršākos savienojumos, piemēram, lignīnā, celulozē utt.
  • Barības vielu izdalīšanās: salmiem sadaloties, humīnvielas palīdz pārvērst barības vielas, piemēram, slāpekli, fosforu un kāliju, vieglāk pieejamās barības vielās, kuras augi var labāk absorbēt. Tas palīdz uzlabot augsnes auglību.
  • Augsnes struktūras uzlabošana: humīnvielas veicina augsnes rupjo daļiņu veidošanos un stabilitāti, kas uzlabo augsnes aerāciju un ūdens aizturi. Pareizi mineralizēti salmi var palīdzēt veidot veselīgāku augsnes struktūru.
  • Ķīmiskā mijiedarbība: humīnvielas darbojas kā helātu veidotāji, tāpēc tās var saistīt barības vielas un palīdzēt tās transportēt augos. Tas nodrošina, ka no salmiem izdalītās minerālvielas tiek absorbētas efektīvāk.
  • Bioloģiskā aktivitāte: humīnvielas stimulē augsnes mikrobioloģisko aktivitāti – tas ir būtisks faktors mineralizācijas procesā. Palielinot mikroorganismu skaitu un daudzveidību, tiek paaugstināta arī salmu mineralizācijas efektivitāte.

Kopā šie procesi palīdz uzlabot augsnes uzturu un augu augšanu, padarot humīnvielas vērtīgas ne tikai mineralizācijas procesā, bet arī kopējā augsnes veselībā.

Vēja un lietus erozijas samazināšana

Ne reizi vien ir piedzīvots, ka pēc stiprām lietusgāzēm augsne tiek izskalota, sēklas un mēslojums no nogāzēm tiek aiznests lejup, tādējādi samazinot lauka vienmērīgumu. Vēja erozija ir īpaši jūtama augsnē bez veģetācijas slāņa: tiek aizpūstas nelielas augsnes daļiņas (5. att.), kas var sabojāt dīgstošus augus, un augsnes kvalitāte pasliktinās.

 Daļiņu izmēri augsnēs ar dažādu granulometrisko sastāvu
att. 5. Daļiņu izmēri augsnēs ar dažādu granulometrisko sastāvu
  • Augsnes struktūras uzlabošana: humīnvielu klātbūtne augsnē palīdz uzlabot augsnes struktūru. Tās veicina augsnes daļiņu agregāciju – daļiņas tiek apvienotas lielākās daļiņās. Tas palielina augsnes stabilitāti un samazina erozijas risku.
  • Ūdens aiztures spēja: humīnvielas palielina augsnes ūdens noturēšanas spēju. Palielināta ūdens ietilpība samazina virszemes noteci, kas palīdz novērst eroziju, kas var rasties no stipra lietus. Labāka ūdens aizture veicina arī augu augšanu, kas vēl vairāk samazina erozijas risku, jo augu saknes palīdz stabilizēt augsni.
  • Mikroorganismu darbības veicināšana: humīnvielas veicina mikroorganismu augšanu augsnē. Veselīgs mikrobioms palīdz uzlabot augsnes struktūru un bioloģisko aktivitāti, kas veicina augsnes stabilitāti. Lielāka bioloģiskā aktivitāte var palīdzēt izveidot humusa slāni, kas papildus aizsargā augsni no erozijas.
  • Augu augšanas stimulēšana: Vēl viens svarīgs apsvērums ir humīnvielu ietekme uz augu augšanu un veselību. Augi, kas saņem pietiekami daudz barības vielu un ir veseli, ātrāk attīstās/izaug lielāka sakņu sistēma, kas samazina gan vēja, gan ūdens eroziju.
  • Virszemes noteces samazināšana: Labi strukturēta augsne ar humīnskābēm labāk notur ūdeni un samazina virszemes noteci. Tas palīdz samazināt erozijas risku, ko var izraisīt stiprs lietus vai kūstošs sniegs.

 

Humistar ir humīnskābju un fulvoskābju produkt

Rovensa Next iesaka vienmēr turēt Humistar jūsu saimniecībā. Humistar humīnskābju attiecība pret fulvoskābēm ir 4:1 – tas ir augsni uzlabojošs produkts.

Kad lietot Humistar?

  • Labākai salmu mineralizācijai pēc ražas novākšanas. Humistar 5-10 l/ha, atkarībā no salmu daudzuma. Labākai produkta iedarbībai ieteicams kopā lietot slāpekļa mēslojumu (KAS, amonija nitrātu, karbamīdu u.c.). Slāpeklis kā aktīvā viela jārēķina 30-50 kg/ha.
  • Sēklu apstrādei kopā ar kodni. Humistar kopā ar Ruter AA 2 L/t sēklu. Palielina ūdens uzņemšanos un ātrāku sēklu uzbriešanu. Tas arī pozitīvi ietekmē sakņu sistēmas attīstību.
  • Agrā pavasarī, pirms sāk pieaugt augu biomasa – lai veicinātu augsnes struktūras uzlabošanos, ātrāku sakņu sistēmas augšanu, ātrāku atjaunošanos pēc ziemas, samazina erozijas risku. Lietojiet Humistar kopā ar Ruter AA 2 l/ha. Var lietot kopā ar KAS mēslošanas līdzekļiem.
  • Pēc augu pārstādīšanas aplaista tos ar Humistar 100 ml un Ruter AA 20-40 ml 10 l ūdens. Augi aug ātrāk.
  • Kad augsnes virspusē veidojas “garoza”. Pēc stiprām lietusgāzēm, ja augi vēl nav uzdīguši, izveidojusies garoza ne tikai apgrūtina šo procesu, bet var arī pilnībā iznīcināt augus. Humistar 5-10 l/ha.
  • Pasargājot augsni no iespējamās vēja erozijas Humistar 5-10 l/ha.
  • Kopā ar augsnes herbicīdu, paildzinot un saglabājot augsnes mitrumu Humistar 2-5 l/ha.

Kā mēs varam Jums palīdzēt:

Izmantojot biorisinājumus, kas izstrādāti, lai apmierinātu kultūraugu vajadzības no sēklas līdz plauktam.

Pēc produktu kategorijas

Lauksaimniecības bionuzturība

Lauksaimniecības palīgvielas un korektori

Pēc audzētāja vajadzībām

Uzlabo augsnes, ūdens un produktu lietošanu

Uzlabota kultūraugu kvalitāte

Abiotiskā stresa mazināšana

Dabiskā augu cikla stimulēšana

Ilgtspējīga kultūraugu barošana

Let’s grow together.

Mēs palīdzam jums paātrināt zaļo pāreju. Mēs piedāvājam plašas vietējās zināšanas un globālu tehnisko palīdzību.

"*" indicates required fields

Vārds:*