Header LV

K deficīta pazīmes

Kālijs ir būtisks makroelements augu augšanai, izturībai pret stresu un ražas kvalitātei. Uzziniet, kā Rovensa Next produkti, piemēram, Final K un ArmoniKa, palīdz optimizēt kālija uzsūkšanos un uzlabot produktivitāti.

Dalīties ar:

Kālijs (K) ir viens no galvenajiem makroelementiem, kas augiem ir nepieciešams augšanai un attīstībai. Tas ir minerālelements, kam ir svarīga loma daudzās fizioloģiskās funkcijās, tostarp ūdens un barības vielu transportēšanā, osmotiskajā spiedienā, proteīnu sintēzē un sakņu sistēmas veselībā. Turklāt kālijs stiprina augu izturību pret nelabvēlīgiem vides apstākļiem, piemēram, sausumu un aukstumu. Šo iemeslu dēļ kālijs ir neaizstājams elements lauksaimniecībā, kas tieši ietekmē augu produktivitāti un kvalitāti. Šajā rakstā apspriedīsim, kā kālijs ietekmē augu bioloģiskos procesus un tā nozīmi optimālas augu augšanas un ražas nodrošināšanā.

Kālijs augsnē un tā formas

Kālijs ir viens no ūdenī šķīstošajiem makroelementiem, tāpēc tas viegli pārvietojas pa augsni, īpaši pie augstāka mitruma līmeņa. Tomēr, ja augsne ir sausa, K mobilitāte ir ierobežota, un augiem var rasties deficīts. Kālija koncentrācija augsnē bieži tiek pētīta, jo tas ir svarīgs augu augšanas un produktivitātes elements. Nepietiekams daudzums var izraisīt augu stresu, samazināt ražu un izturību pret sausumu. Augsnes analīzes palīdz noteikt, vai ir nepieciešams kālija mēslojums, lai panāktu optimālu augu attīstību.

Kālijs augsnē parasti atrodas dažādās formās:

  • Apmaiņas kālijs – saistās ar augsnes daļiņām (īpaši māliem un organiskajām vielām) un ir viegli izskalojams ar ūdeni. Šī forma ir pieejama augiem.
  • Kālija sāļi – augsnē var būt arī kālija sāļi, piemēram, kālija sulfāts (K₂SO₄) vai kālija hlorīds (KCl). Šie sāļi izšķīst ūdenī un nonāk augsnes šķīdumā, ko augi viegli absorbē.
  • Virszemes kālijs – tie ir kālija joni, kas atrodas uz augsnes virsmas un ir pieejami augiem, tiklīdz atsākas veģetācija.

Kālijs augsnē pārvietojas pateicoties molekulāriem procesiem, kur liela nozīme ir ūdens kustībai un auga sakņu sistēmai. Saknes izdala ķīmiskas vielas, kas var atdalīt kālija jonus no augsnes daļiņām un ļaut tiem iekļūt saknēs. Tas palīdz kālija joniem sasniegt augu, jo augsnē esošais ūdens atvieglo šo procesu.

Pietiekams pieejamais K augsnē palīdz uzturēt augstu augsnes auglību. Ja augsnē trūkst kālija, augi aug lēnāk, ir mazāk izturīgi pret slimībām, tiem ir vājāka sakņu sistēma, tiek traucēta barošanās un ziedu veidošanās.

Ir ļoti svarīgi saprast, kā kālijs pārvietojas un kā tas ietekmē augus.

Kālija kustība augos:

  • Uzņemšanās saknēs: kālijs tiek absorbēts no augsnes caur auga saknēm, galvenokārt caur spurgaliņām. Saknes absorbē kālija jonus (K⁺) no apkārtējās augsnes šķīduma.
  • Iekļūšana augu sistēmā: absorbētais kālijs nonāk augu sistēmā, galvenokārt caur ksilēmu (audi, kas atbild par ūdens un barības vielu transportēšanu). Šī kustība notiek caur plūsmu, ko izraisa ūdens kustība.
  • Transports augā: kālijs, kad tas nonāk augā, pārvietojas ar ūdeni – no saknēm cauri kātiem un lapām uz citām auga daļām. Līdzīgi kā ūdens, kas virzās transpirācijas procesā (ūdens iztvaikošana no lapām), arī kālijs tiek transportēts kopā ar ūdeni, lai sasniegtu visus augu audus un nodrošinātu to darbību.

Kālija ietekme uz augiem

  • Fotosintētiskā aktivitāte = ogļhidrātu vielmaiņa.
  • Ogļhidrātu kustība augu daļās, piemēram: lapās, pumpuros, augļos.
  • Kālijs ne tikai ietekmē olbaltumvielu aktivitāti, bet arī piedalās proteīnu sintēzē.
  • Kālija ietekme uz augiem sausuma laikā ir ļoti svarīga, jo šis elements palīdz augiem labāk pārdzīvot stresu, kas saistīts ar ūdens trūkumu.
  • Laukaugu papildus mēslošana palielina to izturību pret ūdens deficītu.
  • Lietojot K pēc ziedēšanas, tiek iegūti lielāki graudi, palielinās tilpummasa.
  • Uzlabojas augļu, ogu un dārzeņu kvalitātes rādītāji, kā arī ražas uzglabāšanas ilgums, izaudzētās produkcijas transportējamības kvalitāte, uzkrājas vairāk cukuru, stiprinās augļa miziņa.
  • Graudaugiem kālijs ietekmē stiebru sieniņu biezumu (1. att.) – tas ir īpaši svarīgi, lai samazinātu veldrēšanās risku.
att. 1. Augu stiebru biezums, papildus smidzinot Final K ārpussakņu mēslojumu.
att. 1. Augu stiebru biezums, papildus smidzinot Final K ārpussakņu mēslojumu.
  • Cukurbietēs kālijs palielina ražu un cukura saturu. Daudzu gadu izmēģinājumi apstiprina, ka sistemātiska Final K lietošana palielina cukura saturu saknēs (2. att.).
att. 2. Cukura saturs cukurbietēs pēc Final K smidzinājuma pirms ražas novākšanas.
att. 2. Cukura saturs cukurbietēs pēc Final K smidzinājuma pirms ražas novākšanas.

Kas notiek ar augiem, kuriem trūkst kālija?

Augiem, kālija deficīta gadījumā parādās dažādi simptomi. Galvenās pazīmes ir:

  • Dzelteni vai brūni plankumi uz lapu malām – sākas no vecākajām auga lapām. Lapu malas sāk kļūt dzeltenas vai brūnas, un vēlāk šie plankumi var izplatīties pa visu lapu (3. att.).
att. 3. Kālija deficīts graudaugos un kukurūzā
att. 3. Kālija deficīts graudaugos un kukurūzā
  • Lapas saritinās – ja trūkst kālija, lapas var sākt deformēties, saritināties uz augšu vai uz leju.
  • Augšana apstājas – augi, kuriem trūkst kālijs, bieži aug lēnāk, jo kālijs ir svarīgs fotosintēzes un enerģijas pārneses procesos.
  • Stumbra vājums – ar kālija trūkumu augi var kļūt trausli, to stublāji kļūst vāji un pakļauti lūšanai.
  • Nožuvušas lapas un sliktāka izturība pret slimībām – kālija trūkums var arī samazināt augu izturību pret nelabvēlīgiem laikapstākļiem, sausumu un slimībām.

Kālija deficīta problēmu bieži var atrisināt, papildus mēslojot augus ar K saturošu ārpussakņu mēslojumu.

Agrīna mēslošana ar kālija mēslošanas līdzekļiem

Kālija smidzinājumi agrās attīstības fāzēs, īpaši kombinācijā ar fosforu (P), ir ļoti svarīgi ražas veidošanai. Fosfors palīdz veidot sakņu sistēmu un veicina jaunu sakņu augšanu, savukārt kālijs uzlabo augu izturību pret stresu, tostarp sausuma ietekmi. Šo divu elementu kombinācija ir ļoti efektīva, nostiprinot šūnu sienas un uzlabojot ūdens un barības vielu transportējamību.

Kālijs un klimata pārmaiņas

Mainoties klimatiskajiem apstākļiem, sausuma periodi tikai kļūs biežāki, tāpēc augiem nepieciešams lielāks K daudzums. Samazināts ūdens saturs un augsta temperatūra var traucēt augu ūdens un barības vielu uzsūkšanos. Kālijs kā ūdens līdzsvaram svarīgs elements var uzlabot augu izturību pret šiem apstākļiem.

Tirgū ir liela kālija mēslošanas līdzekļu izvēle. Visbiežāk tie ir sāļi (sulfāti), kuru efektivitāti ietekmē nepieciešamība labi izšķīdināt šādus produktus.

Visizplatītākie kālija ārpussakņu mēslojuma veidi:

Kālija avots K koncentracija (%)
K2SO4 Kālija sulfāts SOP 50-54
KNO3 Kālija nitrāts 46
KH2PO4 Mono kālija fosfāts 34
KCl Kālija hlorīds 60
Final K Šķidrais kālija karbonāts 31

Rovensa Next produkta Final K šķīdība ir labāka nekā citiem kālija mēslošanas līdzekļiem, pat ja ūdens temperatūra ir zema.

Dažādu kālija mēslošanas līdzekļu šķīdība

Rovensa Next klāstā kālijs ir atrodams šādos produktos:

  • Final K – šķidrais kālija mēslojums, ko var izmantot gan lapu, gan augsnes smidzinājumiem, vai izmantojot laistīšanas sistēmas. Produkts lietojams neitrālos un sārmainos šķīdumos.

Satur unikālu piedevu, kas bloķē Ca+ un Mg+ jonus, kas veido nešķīstošus savienojumus tvertnes maisījumā. Final K šķīdumā = garantēta efektivitāte.

Ātri un efektīvi iekļūst augā un nodrošina augus ar nepieciešamo kālija daudzumu.

Līdzeklis iekļūst augā pat pie zema relatīvā gaisa mitruma, kas ir īpaši svarīgi smidzinot vasarā, sausuma laikā, kad no rītiem pat nav rasas. Tā kā Final K ir zema šķīdība uz auga lapām, tas viegli iekļūst augā caur atvārsnītēm.

Lietojot Final K, nav nepieciešams papildus regulēt ūdens pH vai neitralizēt bikarbonātus.

 

 

  • ArmoniKa ir šķidrs koncentrēts fosfora un kālija mēslojums. Pateicoties tā sastāvam, šo mēslojumu var izmantot ilgu periodu veģetācijas laikā. Šī ir lieliska izvēle, ja augi nevar uzņemt nepieciešamo kālija daudzumu no augsnes. ArmoniKa var lietot uzreiz pēc veģetācijas atsākšanās pat zemā gaisa temperatūrā, lai nodrošinātu augiem steidzamu fosfora un kālija mēslojumu. ArmoniKa iesakām lietot no agra pavasara līdz ražas novākšanai – produkts uzlabos gan ražu, gan tās kvalitātes rādītājus (cukura saturu, eļļas saturu). Dārzeņu un augļu gadījumā raža būs transportējamāka un saglabāsies ilgāk.

Kā mēs varam Jums palīdzēt:

Izmantojot biorisinājumus, kas izstrādāti, lai apmierinātu kultūraugu vajadzības no sēklas līdz plauktam.

Pēc produktu kategorijas

Lauksaimniecības bionuzturība

Lauksaimniecības palīgvielas un korektori

Pēc audzētāja vajadzībām

Uzlabo augsnes, ūdens un produktu lietošanu

Uzlabota kultūraugu kvalitāte

Abiotiskā stresa mazināšana

Dabiskā augu cikla stimulēšana

Ilgtspējīga kultūraugu barošana

Let’s grow together.

Mēs palīdzam jums paātrināt zaļo pāreju. Mēs piedāvājam plašas vietējās zināšanas un globālu tehnisko palīdzību.

"*" indicates required fields

Vārds:*