Mikroelementi
Mikroelementi ir minerāli nelielos daudzumos augsnē, kas ir būtiski augu augšanai un attīstībai. Starp šiem mikroelementiem var izdalīt tādus augiem svarīgus elementus kā dzelzs (Fe), cinks (Zn), varš (Cu), mangāns (Mn), bors (B), molibdēns (Mo) un citi. Lai gan tie ir nepieciešami nelielos daudzumos un noteiktos augu augšanas posmos, tiem ir būtiska nozīme augu fizioloģiskajās un bioķīmiskajās funkcijās, tostarp fotosintēzē, metabolismā un ģenētiskajā materiālā (nodrošinot DNS stabilitāti, precizitāti un labu replikāciju).
Viens no izaicinājumiem, ar ko saskaras augi, ir augsnē ķīmiski nepieejamie mikroelementi. Nelabvēlīgu augsnes apstākļu dēļ, piemēram, pārmērīgi augsts vai zems pH līmenis, mitruma trūkums vai zema temperatūra, mikroelementi var kļūt “neaktīvi” un slikti uzņemami sakņu sistēmai. Šādos gadījumos helātu formas mikroelementiem ir ļoti liela nozīme.
Helāti ir organiskas molekulas, kurām ir spēja “aptvert” metāla jonus un veidot kompleksus (1. attēls), kas palīdz mikroelementiem kļūt pieejamākiem augiem. Tas ļauj augiem labāk uzņemt nepieciešamās barības vielas pat nelabvēlīgos augsnes apstākļos. Helātu mikroelementi kā īpašas mēslojuma piedevas ir īpaši vērtīgi dārzkopībā kā produkti, kas nodrošina labāku augu barības vielu līdzsvaru un labāku ražu.
Mikroelementus lauksaimniecībā izmanto dažādos veidos, lai nodrošinātu augu barības vielu līdzsvaru un optimizētu to augšanu. Dažādām mikroelementu formām ir savas priekšrocības un trūkumi atkarībā no augu vajadzībām, augsnes apstākļiem un audzētajām kultūrām.
1. Helātu formas mikroelementi
Forma: helatēti mikroelementi ir metālu joni, kas ir apvienoti ar organiskām molekulām (helātus veidojošām vielām). Tas ir visefektīvākais mēslošanas līdzeklis, lai uzlabotu mikroelementu pieejamību augiem.
Priekšrocības
Efektivitāte: Helāts aizsargā metāla jonu no saistīšanās ar citām aktīvajām vielām tvertnes maisījumā, cieto ūdeni, reakcijām ar minerāliem augsnē (īpaši ar fosfātiem). Helātus veidojošie savienojumi stabilizē mikroelementus un pasargā tos no negatīviem vides apstākļiem (piemēram, pH izmaiņām, augstas saules intensitātes u.c.)
Augiem labi uzņemami: Nonākot uz augu virsmas, helāti ir 100% uzņemami, atšķirībā no sāļu formas mikroelementiem, kas bieži atstāj nosēdumus uz lapām, samazinot lapu fotosintizējošo virsmu. Helāti efektīvi uzņemas arī caur saknēm, tāpēc mazas lapu virsmas gadījumā tiek rekomendēts izmanot helātu formas mikroelementus. Helāti ir droši lietošanā, jo nededzina augus.
Mazāks pārdozēšanas risks: Pateicoties augstajai uzņemšanās efektivitātei, helātu lietojuma devas ir zemas, tiem ir vismazākais apdegumu un pārdozēšanas risks. Salīdzinot ar sāļu mikroelementiem, helātu devas ir 4-6 reizes mazākas, lai sasniegtu tādu pašu rezultātu.
Šķīdība: Helātu granulas izceļas ar izcilu šķīdību ūdenī. Pateicoties stabilam savienojumam ar helatējošo molekulu, mikroelements nereaģē ar vielām tvertnes maisījumos un neveido nešķīstošas nogulsnes.
Ātra un ilgtermiņa iedarbība: Helātu formas mikroelementi ātri un pilnībā uzņemas caur lapām, bet nonākot uz augsnes virmas, neizskalojās un nenobloķējās, tādejādi nodrošinot ilgtermiņa uzņemšanos caur sakņu sistēmu. Īpaši svarīgi, smidzinot agrās attīstības stadijās, augsnēs kur ir izteikti mikroelementu deficīti.
Trūkumi
pH stabilitāte: Daži helātus veidojošie savienojumi var zaudēt savu stabilitāti, ja šķīduma pH ir ļoti skābs vai sārmains (līdz 4 un no 9), kas samazina to efektivitāti. Lai izvairītos no šīm problēmām, ir nepieciešams pareizi pielāgot pH un izvēlēties helātus veidojošos savienojumus, kas ir piemēroti konkrētiem augsnes apstākļiem un mēslošanas tehnoloģijām.
Cena: Helātu mēslošanas līdzekļi bieži ir dārgāki nekā tradicionālie mēslošanas līdzekļi, jo to ražošanas process ir sarežģītāks.
2. Minerālu mikroelementi
Forma: bieži mikroelementus izmanto nevis kā tīrus metālus, bet sāļu vai citu savienojumu veidā. Populārākie ir: dzelzs, cinks, mangāns, vara sulfāti vai vara citrāti, borskābe (bors), nātrija molibdāta sāls.
Priekšrocības
Vienkārša lietošana: Tos parasti ir viegli iestrādāt augsnē vai izmantot laistīšanas sistēmās.
Zema cena: Vienkāršie sāļi bieži vien ir lētāki nekā helātu savienojumi, tāpēc tos plaši izmanto lauksaimniecībā.
Ātrs efekts: Sulfāti iedarbojas diezgan ātri, taču ilgtermiņa iedarbību parasti kavē izskalošanās vai nešķīstošu savienojumu veidošanās.
Trūkumi
Atkarība no augsnes apstākļiem: Minerālie mikroelementi var būt nesaderīgi ar dažiem augsnes apstākļiem, piemēram, ļoti sārmainām augsnēm, kur daži metāli veido nešķīstošus savienojumus vai kļūst augiem nepieejami (3. attēls).
Toksiska iedarbība: Lai augus nodrošinātu ar nepieciešamo mikroelementu apjomu, ir jāpielieto lielu daudzumu sāļu formas mikroelementu, tie var kļūt toksiski augiem, jo pārmērīgs dažu metālu (piemēram, vara) daudzums var bloķēt augu vielmaiņu.
Apdegumi: Dažus mikroelementu sāļus vislabāk lietot atsevišķi, jo tie var radīt apdegumus augiem, palielinot augu atjaunošanas izmaksas.
Sāls uzkrāšanās: Sāļu ilgstoša lietošana var izraisīt to uzkrāšanos augsnē. Tas var izraisīt nātrija sāls nogulsnes, kas neļauj saknēm efektīvi absorbēt ūdeni un barības vielas, tādējādi izraisot augu sakņu apdegumus.
Nogulsnes un šķīdība: Grūtāk izšķīst ūdenī un var veidoties nogulsnes, ja smidzināšanai izmanto lielu daudzumu līdzekļu (viegli savienojas ar citām aktīvajām vielām).
Iedarbības ilgums: Letekme uz augiem ir salīdzinoši īslaicīga, tāpēc, lai panāktu labu efektu, smidzinājumi ir jāatkārto biežāk.
3. Mikroelementi organiskajā mēslojumā
Forma: tie ir mikroelementi, kas atrodami organiskajos mēslošanas līdzekļos, bieži vien kā helātu veidojošo savienojumu daļa, bet tos parasti iegūst no dabīgiem avotiem, piemēram, komposta, kūtsmēsliem vai dažādiem bioloģiski aktīviem preparātiem.
Priekšrocības
Ilgtermiņa ietekme: Organiskais mēslojums ilgtermiņā uzlabo augsnes struktūru un bioloģisko aktivitāti, kas var aktivizēt mikroelementu uzsūkšanos no augsnes.
Aizsardzība pret izskalošanos: Organiskais mēslojums samazina mikroelementu zudumu pēc stiprām lietusgāzēm, jo tie vairāk saistās ar organiskajām vielām un tāpēc mazāk izskalojas dziļākajos slāņos.
Videi draudzīgāks: Organiskā mēslojuma izmantošana bieži samazina augsnes un ūdens piesārņojumu salīdzinājumā ar minerālmēslojumu.
Trūkumi
Lēns efekts: Organiskajos mēslošanas līdzekļos esošie mikroelementi bieži uzņemas lēnāk, jo vispirms ir nepieciešama organisko vielu sadalīšanās un barības vielu izdalīšanās.
Neatbilstība: Organiskajos mēslošanas līdzekļos mikroelementu daudzums var būt nestabils, tāpēc ir grūti precīzi regulēt to daudzumu atbilstoši augu vajadzībām.
Izkliedēšana uz augsnes: Lielāko daļu organisko vielu izkliedē pirms sējas vai agrās veģetācijas fāzēs. Vēlāk, kad parādās mikroelementu trūkums, korekcija ar organiskiem mēslošanas līdzekļiem ir sarežģīta.
Rovensa Next helāti ir ar visaugstāko 100% helatizācijas pakāpi.
Produkti ir mikrogranulu veidā, kas ļoti labi šķīst ūdenī un ir stabili plašā pH diapazonā. Helātu formas mikroelementi ir pieejami atsevišķi vai maisījumos, kas ļauj pielāgot un nodrošināt nepieciešamo mikroelementu daudzumu visiem kultūraugiem.
Tradecorp Zn – cinka EDTA helāta mēslojums, kas īpaši nepieciešams graudaugiem, kukurūzai, kartupeļiem, dārzeņiem, augļudārziem. Lieliski piemērots pākšaugiem, stiprina to imūnsistēmu, samazina slimību risku (piemēram, šokolādes plankumainību). Lietošanas deva 0.5-2.0 kg/ha.
Tradecorp Mn – mangāna EDTA helāts, kas novērš mangāna deficītu graudaugos, rapšos, kartupeļos, cukurbietēs, bietēs, pākšaugos u.c. augiem. Mangāns augos ir mazkustīgs, tāpēc to ieteicams lietot mazākās devās, bet biežāk. Lietošanas deva 0.5-3.0 kg/ha.
Tradecorp Zn-Mn – mangāna un cinka EDTA helāts, kas piemērots lietošanai graudaugos, kukurūzā, dārzeņos, kartupeļos, sīpolos, u.c. Lietošanas deva 0.5-2.0 kg/ha.
Tradecorp Cu – vara EDTA helāts, kas viegli šķīst un ir droši lietojams ar lielāko daļu AAL. Graudaugiem jānodrošina rudenī vai pavasarī līdz cerošanas beigām. Lietošanas deva ir 0.5-2.5 kg/ha.